Podziel się kroplą krwi podczas WOŚP! ???

Organizowanie poboru krwi podczas finału WOŚP to już tradycja!
Krwiodawstwo służy pacjentom w każdym wieku!
Podziel się kroplą krwi! ???
Dzięki Klubowi HDK „Ostoja” w Łukowie ponownie zasilimy banki krwi!
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
Szczegółowe informacje: Klub HDK „Ostoja” w Łukowie

Jak przebiega oddanie krwi – krok po kroku:
 Jeśli podjęliście decyzję o oddaniu krwi – przeczytajcie uważnie poniższe rady jak odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia. 

  • Ważne aby w dzień oddania krwi być zdrowym, wypoczętym i po lekkim śniadaniu. Pamiętajcie, że 24 godziny przed oddaniem krwi nie można spożywać alkoholu!
  • Wskazane jest także dzień wcześniej wypić około 1,5-2 l płynów (soki lub woda mineralna).
  • Zabierz ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, prawo jazdy lub NOWY paszport).
  • Najpierw zostaniesz zarejestrowany w systemie komputerowym. Pamiętaj: krwiodawstwo zapewnia pełną ochronę danych osobowych dawcy łącznie z wynikami wszystkich wykonywanych badań!
  • Otrzymasz do wypełnienia kwestionariusz, w którym trzeba sumiennie odpowiedzieć na szereg zasadniczych pytań. Nie należy bagatelizować żadnego z nich np. dotyczącego przyjmowania leków obniżających ciśnienie krwi, czy środków uspakajających. Pamiętaj: lek, który pomaga Tobie – dawcy, może zaszkodzić biorcy Twojej krwi! 
  • Następnie pielęgniarka pobierze próbki Twojej krwi, w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych. Jeśli oddajesz krew po raz pierwszy, badania będą obejmować: grupę krwi oraz poziom hemoglobiny. Jeśli systematycznie oddajesz krew, badany będzie tylko poziom Twojej hemoglobiny (wówczas próbka krwi może być pobierana nie z żyły, ale z palca) lub morfologia krwi, gdyż raz w roku każdemu dawcy wielokrotnemu należy oznaczyć pełną morfologię krwi.
  • Teraz czeka Cię spotkanie z lekarzem, który dysponuje już wynikami badań wstępnych, ma do dyspozycji wypełniony przez Ciebie kwestionariusz dawcy i przeprowadzi z Tobą wywiad na temat stanu Twojego zdrowia. Lekarz także zmierzy ciśnienie krwi, osłucha klatkę piersiową i ostatecznie zdecyduje o tym, czy możesz oddać krew czy nie.
  • Pobieranie krwi odbywa się w specjalnym pomieszczeniu i jest zabiegiem nie obarczonym praktycznie żadnym ryzykiem zakażenia, z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Samo pobieranie krwi trwa około 10 minut, ale łączny pobyt w miejscu pobierania krwi od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi może trwać nawet ok. 1 godziny.