Sprawozdanie z sezonu letniego 2019

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łukowie w sezonie letnim 2019 przygotował szereg atrakcji i zaprosił mieszkańców miasta Łuków oraz okolicznych miejscowości do korzystania z obiektów miasta oraz do uczestnictwa w imprezach realizowanych w ramach „Wakacji z OSiR-em 2019”:

1. Pływalnia Letnia „Delfin”.

Pływalnia funkcjonowała od dnia 22 czerwca do 1 września 2019 r. w godzinach 10:00 – 20:00.
Użytkownicy pływalni mogli korzystać z:

– basenu dużego z atrakcjami wodnymi;

– basenu średniego dla osób niepływających i niepełnosprawnych;

– brodziku dla dzieci;

– placu zabaw;

– boisk do siatkówki plażowej

– wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego;

– punktów gastronomicznych.

Nad bezpieczeństwem osób przebywających na obiekcie czuwali ratownicy wodni i obsługa obiektu.

Z pływalni w sezonie letnim 2019 skorzystało – 57.413 osób.

2. Obiekty Rekreacyjno-Sportowe.

a – Miejskie Korty Tenisowe „Nad Krzną”:

Korty udostępniane były w godz. 9.00–20.00 przez 7 dni w tygodniu. Z kortów w sezonie letnim 2019 skorzystało ok. 1600 osób. Łącznie zarezerwowano 809 godzin.

b – Boiska Treningowe „Nad Krzną” i Stadion Miejski „Orlęta”:

Na boiskach treningowych rozgrywane były mecze w ramach rozgrywek ligowych oraz treningi dla zawodników łukowskich stowarzyszeń sportowych.

3. Kompleks Rekreacyjny „Zimna Woda”.

W ramach kompleksu rekreacyjnego udostępniono:

a Kąpielisko – funkcjonujące nieodpłatnie od dnia 1 lipca 2019 r. do dnia 1 września 2019 r. w godz. 10.00 -18.00 przez 7 dni w tygodniu. Nad bezpieczeństwem kapiących czuwali ratownicy wodni.

b Wypożyczalnia kajaków wodnych funkcjonująca w dni powszednie w godz. 12:00 – 18:00, w soboty i niedziele w godz. 10.00 – 18.00.

Z wypożyczalni skorzystało – 630 osób

c – Pomosty, plaża piaszczysta, ścieżka pieszo – rowerowa, miejsce do grillowania.

dMając na względzie bezpieczeństwo klientów kąpieliska oraz uatrakcyjnienie pobytu na obiekcie zorganizowano cykl poniedziałkowych spotkań z ratownikiem wodnym. Tematem spotkań było bezpieczeństwo i zachowanie się nad wodą oraz prowadzono zajęcia praktyczne w zakresie doskonalenia technik nauki pływania oraz zachowania się w wodzie.

6. Imprezy zrealizowane zgodnie z Kalendarzem Imprez 2019

a – W dniach 23-24 czerwca 2019 r. odbył się XI Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Memoriał im. Antoniego Trybonia, którego OSiR był współorganizatorem. W turnieju wzięło udział 46 zespołów z Polski, Francji, Litwy, Ukrainy i Białorusi. Turniej odbył się na Stadionie Miejskim „Orlęta”.

b – W dniu 30 czerwca 2019 r. zorganizowana po raz dwudziesty imprezę integracyjną pn. „Bądźmy Razem” dedykowaną osobom niepełnosprawnym. W imprezie udział wzięło ok. 500 uczestników. Impreza odbyła się na boiskach treningowych „Nad Krzną”.

c – „Wakacje z OSiR-em 2019” w tym:

w dniach 20 lipca oraz 24 sierpnia 2019 r. przeprowadzono Wakacyjne Turnieje Siatkówki Plażowej o Puchar Dyrektora OSiR, które odbyły się na terenie Pływalni Letniej „Delfin”.

W dniach 18 lipca 2019 r. i 27 sierpnia 2019 r. odbyły się na boisku „Orlik” przy SP Nr 4 w Łukowie oraz na Boiskach treningowych „Nad Krzną” Wakacyjne Turnieje Piłki Nożnej.

W turniejach łącznie wzięło udział ok. 250 osób.

7. Program „Trener Osiedlowy”

Program realizowany jest od 2009 roku. Celem programu jest prowadzenie pozalekcyjnych, alternatywnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży z grup ryzyka, zagrożonych podejmowaniem zachowań ryzykownych i wykluczeniem. Program popularyzuje aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży w czasie wolnym, odpowiada za kreowanie nowych wzorców i zachowań.

W sezonie letnim 2019 zajęcia sportowo-rekreacyjne prowadzone były przez trenerów osiedlowych dla dzieci i młodzieży z osiedli:

– os. Chącińskiego

– os. Klimeckiego

– os. Sienkiewicza

– os. Unitów Podlaskich

– os. „Za torami”

– os „Poetów”, os. Kpt. Ostoi

Zajęcia odbywały się na boiskach „Orlik”, boiskach treningowych „Nad Krzną”, na Kompleksie Rekreacyjnym „Zimna Woda”, Kortach Miejskich „Nad Krzną” i Pływalni Letniej „Delfin”.

Łącznie w programie udział bierze ok. 200 dzieci i młodzieży z terenu miasta Łuków.

W ramach realizacji programu „Trener osiedlowy” w dniach 19 lipca i 28 sierpnia 2019 r. odbyły się „Pikniki Integracyjne” podczas których przeprowadzono szkolenie pod hasłem „Bezpieczna Woda”. Uczestnicy pikniku pływali kajakami oraz rowerami wodnymi, korzystali z kąpieli słonecznych i wodnych oraz wspólnie grillowali.

W piknikach wzięło udział łącznie 110 uczestników programu.